مدیرکل دفتر مدیریت بیماری‌های غیر واگیر وزارت بهداشت اعلام کرد؛

۵.۵ میلیون ایرانی بالای ۲۵ سال دیابت دارند

مدیرکل دفتر مدیریت بیماری های غیرواگیر وزارت بهداشت، گفت: بیش از ۵.۵ میلیون نفر از جمعیت بالای ۲۵ سال در کشور گرفتار دیابت هستند.
۵.۵ میلیون ایرانی بالای ۲۵ سال دیابت دارند | بیمارستان سیدالشهداء یزد

به گزارش خبرگزاری مهر، افشین استوار، به مناسبت هفته ملی دیابت، با بیان اینکه تعداد بیماران دیابتی ۲۰ تا ۷۹ ساله که در سال ۲۰۱۹ بیش از ۴۶۳ میلیون نفر اعلام شده بود، افزود: طبق گزارش فدراسیون بین المللی دیابت، تعداد بیماران دیابتی در سال ۲۰۲۱ به ۵۳۷ میلیون نفر رسیده است.

وی خاطرنشان کرد: تعداد مرگ‌های ناشی از دیابت یا عوارض ناشی از آن نیز از ۴.۵ میلیون نفر در سال ۲۰۱۹ به ۶.۷ میلیون نفر در سال ۲۰۲۱ رسیده است. به عبارت دیگر هر پنج ثانیه یک نفر به دلیل دیابت یا عوارض آن جان خود را از دست می‌دهد.

استوار گفت: پیش بینی می‌شود تا سال ۲۰۴۵ تعداد بیماران بزرگسال از مرز ۷۸۴ میلیون نفر عبور کند.

مدیرکل دفتر مدیریت بیماری‌های غیر واگیر وزارت بهداشت با بیان اینکه طی سال‌های اخیر افزایش شیوع بیماری دیابت در جهان، این بیماری را به بزرگ‌ترین اپیدمی تاریخ تبدیل کرده است، ادامه داد: سالانه ۶ میلیون و ۷۰۰ هزار نفر به دلیل دیابت در جهان جان خود را از دست می‌دهند. از طرف دیگر ۵۴۱ میلیون نفر در جهان دچار اختلال تحمل گلوکز هستند که در صورت عدم مداخله مؤثر، اغلب آنها مبتلا به دیابت خواهند شد.

وی بیان کرد: بیش از ۵.۵ میلیون نفر از افراد بالای ۲۵ سال در ایران مبتلا به دیابت هستند، به عبارت دیگر حداقل ۱۱ درصد جمعیت بالای ۲۵ سال از بیماری دیابت رنج می‌برند و حداقل ۷۵ درصد آنان از بیماری خود آگاه هستند.

استوار افزود: امسال نیز به منظور آگاهی عموم هموطنان درباره بیماری دیابت و تاکید بر اهمیت مراقبت دیابت روزهای ۲۲ لغایت ۲۸ آبان به عنوان هفته ملی دیابت نامگذاری شده است.

مدیرکل دفتر مدیریت بیماری‌های غیر واگیر وزارت بهداشت گفت: شعار روز جهانی دیابت، دسترسی به درمان دیابت است. طبق نظر اعضای کمیته برگزاری مراسم هفته ملی دیابت و روز جهانی دیابت شعار ملی هفته دیابت امسال «مراقبت دیابت، امروز بیشتر از همیشه» تعیین شد.

وی افزود: در طول هفته ملی دیابت، دفتر مدیریت بیماری‌های غیر واگیر با همکاری مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت، روابط عمومی معاونت بهداشت، دفتر بهبود تغذیه جامعه، دفتر آموزش و ارتقای سلامت، دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس، معاونت درمان و سایر معاونت‌ها، دانشگاه‌های علوم پزشکی، شهرداری تهران، انجمن‌های دیابت، وزارت ورزش و فدراسیون ورزش‌های همگانی، وزارت آموزش و پرورش، شرکت‌های داروسازی و…، فعالیت‌هایی را تدارک دیده اند و با توجه به شرایط پاندمی کووید ۱۹ و با تاکید بر فعالیت در فضای مجازی، برنامه‌های متعددی به منظور ارتقای آگاهی عمومی در زمینه بیماری دیابت برگزار خواهند کرد.