چشم بیونیک روی انسان‌ها آزمایش می‌شود

محققان چشم بیونیکی ساخته‌اند که به زودی روی انسان‌ها آزمایش می‌شود، این ایمپلنت بینایی ابتدایی را برای افراد نابینا فراهم می‌کند.
چشم بیونیک

به گزارش خبرنگار گروه علم و فناوری خبرگزاری آنا از نیواطلس، دانشمندان موفق به طراحی و ساخت دستگاه آزمایشی برای بازیابی بینایی شده‌اند. این دستگاه برای ایمپلنت‌گذاری بی‌خطر تلقی شده که امید جدیدی برای افراد مبتلا به نوع خاصی از نابینایی به شمار می‌رود. این چشم بیونیک باید روی انسان‌ها آزمایش شود با این حال به احتمال زیاد شکل ابتدایی از بینایی را برای فرد فراهم می‌کند.

این چشم بیونیک «فونیکس ۹۹» نام دارد و گروه تحقیقاتی دانشگاه سیدنی استرالیا و دانشگاه نیو ساوث ولز آن را توسعه داده‌اند. این چشم مصنوعی برای استفاده در بیماران مبتلا به نابینایی ناشی از دژانراتیو مانند ورم رنگیزه‌ای شبکیه طراحی شده است. در این بیماری شبکیه آسیب دیده اما عصب بینایی دست نخورده باقی مانده است.

این سیستم مجهز به یک دوربین فیلمبرداری کوچک است که روی یک عینک نصب شده که صحنه مقابل کاربر را به تصویر می‌کشد. خروجی این دوربین به سیگنالی بی‌سیم تبدیل می‌شود که از دوربین به یک ماژول ارتباطی کاشته شده زیر پوست پشت گوش بیمار منتقل می‌شود. این ماژول سیگنال‌های ویدئویی را به الگویی از پالس‌های الکتریکی تبدیل می‌کند که به ماژول کاشته شده روی شبکیه چشم آسیب‌دیده منتقل شده و آن را تحریک می‌کند.

این چشم بیونیک می‌تواند نورون‌های گیرنده نوری ناکارامد شبکیه را دور بزند، این نورون‌ها توانایی خود در واکنش به نور متمرکز بر شبکیه را از دست داده‌اند. ایمپلنت به طور مستقیم سلول‌های گانگلیونی زیرین شبکیه را تحریک می‌کند که مسئول جمع‌آوری ورودی‌ها از سایر سلول‌های شبکیه و انتقال آنها در امتداد عصب بینایی به مغز را برعهده دارد.