مطالعات نشان می دهد؛

چاقی به سلامت مغز آسیب می رساند

چاقی و اضافه وزن با گذشت زمان آسیب جدی وارد می کنند و شما را در معرض خطر طیف گسترده ای از بیماری ها قرار می دهند.
چاقی

به گزارش خبرنگار مهر به نقل از هلث دی نیوز، محققان هشدار می‌دهند وزن بیش از حد زیاد بدن می‌تواند به مغز آسیب برساند.

تحقیقات نشان می‌دهد که چاقی بر سلامت مغز از کودکی تا بزرگسالی تأثیر می‌گذارد و همه چیز از مهارت‌های عملکرد اجرایی تا افزایش قابل ملاحظه خطر زوال عقل را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

در میانسالی، عواقب اضافه وزن قابل توجه است. چندین مطالعه نشان داده است که افراد میانسالی که شاخص توده بدنی (BMI) بالای ۳۰ یا بالاتر از آن دارند، بیشتر از همسالان با وزن سالم خود به زوال عقل مبتلا می‌شوند.

با این حال، محققان هنوز در حال بررسی این موضوع هستند که چگونه و چرا وزن اضافی به مغز آسیب می‌رساند.

«الکسیس وود»، سرپرست تیم تحقیق در مرکز تحقیقات تغذیه کودکان در کالج پزشکی بیلور در هیوستون تکزاس، گفت: «شواهد بسیار قوی و قابل توجهی وجود دارد که نشان می‌دهد در کل دوران کودکی، از کودکی تا نوجوانی، وضعیت وزن بالاتر با عملکرد شناختی پایین‌تر، به ویژه در زمینه عملکرد اجرایی مرتبط است.»

نتایج یک مطالعه نشان داد کودکانی که مهارت‌های کلامی و عملکرد اجرایی بالاتری در دوران پیش‌دبستانی دارند، کمتر احتمال دارد که در اواخر دوران کودکی دچار اضافه وزن شوند. تحقیقات دیگر نشان می‌دهد کودکان خردسالی که دارای اضافه وزن یا چاق هستند نسبت به کودکان دارای وزن سالم کمتر قادر به کنترل تکانه‌ها هستند.

وود می‌گوید: «اگر چالش‌های عملکرد شناختی در ابتدا ایجاد شوند، تفکر غالب این است که این موضوع نحوه تعامل کودکان با محیط خود را تنظیم می‌کند. آنها ممکن است در کنترل مصرف غذا برای متعادل کردن نیازهای انرژی خود چندان خوب عمل نکنند. ممکن است زمانی که گرسنه نیستند غذا بخورند، مثلاً وقتی خوراکی ای بسیار اشتها آور مانند یک کیک کوچک می‌بینند. عملکرد شناختی پایین در این زمینه رفتار خوردن را تغییر می‌دهد و فرد را مستعد رفتارهای غذایی ضعیف می‌کند.»

وی در ادامه افزود: «با این حال، اگر مشکلات وزن قبل از تغییرات شناختی باشد، ممکن است چربی اضافی التهاب را افزایش دهد که با گذشت زمان، می‌تواند منجر به تغییر در اتصال، ساختار و عملکرد مغز شود.»

با این حال محققان بر انجام تحقیقات بیشتر در این زمینه تاکید دارند تا دریابند که آیا چاقی منجر به بروز مشکلات شناختی می‌شود یا وجود مشکلات شناختی از ابتدا عامل بروز تغذیه نامناسب و چاقی است.