پیام وزیر بهداشت به مناسبت روز جهانی دیابت

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در پیامی به مناسبت 23 آبان (14نوامبر)، روز جهانی دیابت، بر لزوم اطلاع رسانی و آگاه سازی گسترده در جهت خودمراقبتی در حوزه بهداشت و فراهم آوردن داروهای مورد نیاز و امکانات حمایتی برای درمان بیماران دیابتی، تاکید کرد.
پیام وزیر بهداشت به مناسبت روز جهانی دیابت | بیمارستان سیدالشهداء یزد

به گزارش وبدا، در این پیام آمده است؛

بسم الله الرحمن الرحیم

از میان بیماری هایی که به شیوه و سبک زندگی و برنامه غذایی افراد جامعه مربوط است، دیابت را می توان تلخ ترین و دردناک ترین شان برشمرد.
بیش از 46 میلیون نفر در سراسر جهان با این بیماری و عوارض آن مبارزه می کنند و میلیون ها نفر دیگر در معرض خطر ابتلا به این بیماری هستند. اطلاع و آگاهی، باور و اعتقاد و تغییر نگرش و رفتار مردم، مهم ترین عوامل در پیشگیری از بیماری های غیر واگیری هستند که می توانند آسیب های جدی و پرهزینه به سلامت مردم وارد کنند.
14 نوامبر همزمان با کشف انسولین که به عنوان روز جهانی دیابت نامگذاری شده، فرصتی مغتنم است تا با استفاده از تمام ظرفیت ها، زمینه آشنایی و آگاهی مردم در مورد دیابت، عوارض و درمان آن و خطرات ناشی از این بیماری خاموش فراهم شده و از نقص عضو و مرگ انسان ها پیشگیری شود.
شعار روز جهانی دیابت در سال جاری، “دسترسی به مراقبت های دیابت” است و این شعار لزوم اطلاع رسانی و آگاه سازی گسترده در جهت خودمراقبتی در حوزه بهداشت و فراهم آوردن داروهای مورد نیاز و امکانات حمایتی برای درمان بیماران دیابتی را مورد تاکید قرار می دهد.
به امید روزی که با بازگشت جامعه ایرانی به شیوه های زیست سالم بر مبنای غذای سالم و کار متحرک، بتوانیم کاهش آمار این بیماری و تبعات تلخ و پرهزینه آن در کشور عزیزمان را شاهد باشیم.