استاد ویروس شناسی مطرح کرد؛

ناگفته هایی از اومیکرون و دلمیکرون/ قدرت سرایت پذیری سویه جدید

رئیس مرکز تحقیقات ویروس شناسی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی، در ارتباط با وضعیت سویه اومیکرون و همچنین دلمیکرون، توضیحاتی ارائه داد.
اومیکرون

به گزارش خبرگزاری مهر، علیرضا ناجی، با اشاره به اینکه همچنان تحقیقات و شواهد درباره ویروس ترکیبی دلمیکرون تکمیل نشده است، گفت: این احتمال وجود دارد که سویه دلتا و امیکرون بتوانند ژن ها را با هم عوض کنند و واریانتی خطرناک تر از گونه های قبلی پدید آورند.

استاد تمام ویروس شناسی با تاکید بر اینکه کووید ۱۹ نتیجه عفونت های یک سویه جهش یافته است، اضافه کرد: این ویروس در موارد بسیار نادری می تواند به طور همزمان با ترکیب دوسویه مختلف ایجاد آلودگی کند.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در ادامه به ویژگی های سویه های امیکرون و دلتا اشاره کرد و گفت: دلمیکرون نتیجه ترکیب این دو سویه است.

وی با اشاره به این موضوع که اومیکرون با قدرت سرایت پذیری بالا، به واریانت غالب در اکثر مناطق جغرافیایی تبدیل شده توضیح داد: این واریانت یک فرم جهش یافته است که اولین بار در آفریقای جنوبی شناسایی شد.

ناجی با اشاره به اینکه اومیکرون با سرعتی بسیار زیاد در حال گسترش است، خاطرنشان کرد: گفته می شود علائم آن در حال حاضر خفیف تر از نوع دلتا است و مرگ و میر آن هم کمتر گزارش شده است.

وی ضمن مقایسه جهش کرونای دلتا با امیکرون ادامه داد: در حالی که گونه دلتا علامت های شدیدتری از بیماری را به همراه دارد ولی جهش اومیکرون قابلیت سرایت پذیری بسیار بالاتری دارد.

این استاد ویروس شناسی گفت: در واقع دلمیکرون ترکیبی از دلتا و امیکرون است، ملغمه ای از پروتئین اسپایک از دو واریانت بر سطح ویروس.

وی در پاسخ به این سوال که آیا دلمیکرون یک واریانت و یا نوعی چهش ویروسی است، گفت: خیر دلمیکرون یک واریانت جدید با جهش نیست بلکه ویروسی ترکیبی از پروتئین های دلتا و امیکرون است.

رئیس مرکز تحقیقات ویروس شناسی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، درباره علائم ابتلا به دلمیکرون نیز اظهار کرد: علائم دلمیکرون مانند امیکرون و دلتاست، تب بالا، سرفه مداوم، از دست دادن حس چشایی و بویایی، آبریزش بینی، سردرد و گلو درد از علامت های اصلی ابتلا به دلمیکرون است.

وی ادامه داد: بر اساس اطلاعات منتشر شده بیشتر افرادیکه مبتلا به نقص سیستم ایمنی هستند می توانند دو گونه امیکرون و دلتا را همزمان در بدن خود جای دهند.

ناجی با اشاره به این موضوع که همچنان تحقیقات و شواهد درباره گونه جدید کرونا در دسترس نیست توضیح داد: این احتمال وجود دارد که دلتا و امیکرون بتوانند ژن ها را با هم عوض کنند و واریانتی ایجاد کنند که حتی کشنده‌تر است.

وی با اشاره به اینکه این رویدادها از نظر علمی رویدادهای نوترکیب نامیده می شوند خاطرنشان کرد: با مشاهده دلمیکرون، دل نگرانی هایی از ایجاد قریب الوقوع ویروس های نوترکیبی بین دو واریانت امیکرون و دلتا بیشتر شده که نتیجه آن هنوز نامشخص است.

ناجی در خاتمه تسریع در روند واکسیناسیون علیه کرونا و رعایت پروتکل های بهداشتی با هدف قطع زنجیره انتقال را خواستار شد و یادآوری کرد: اقدامات قاطع درخاموش کردن شعله چرخش کرونا در سراسر دنیا با وضع محدودیت های شدید و واکسیناسیون وسیع ضرورت دارد.