مهمترین نشانه های بروز پیری در بدن چیست؟

چین و چروک صورت و سپیدی مو تنها نشانه های پیری نیستند بلکه تغییراتی در استخوان ها ، سیستم گوارشی چشم ها و گوش ها نیز علائم پیری هستند که نیاز به درمان و پیشگیری دارند.
علائم-پیری

همه ما می دانیم که نشانه های پیری شامل چین و چروک ، سپید شدن مو و تغییر اندام می باشد اما واقعا نمی توان این سه مورد را نشانه های پیری معرفی کرد. پس نشانه ها و علائم واقعی پیری چیست ؟ با بالا رفتن سن ، بافت ها و اعضای مختلف بدن کم کم شروع به پیرشدن می کنند و رشد سلول ها کم کم با سرعت کمتری پیش خواهند رفت. 30 سالگی سن پیری نیست اما از این سن کم کم علائم خودشان را نشان می دهند.

محققان تعریف کامل و جدیدی از پیری ارائه دادند که در آن تمام علائم بروز پیری اعلام شده است کاهش کلسیم استخوان و میزان تولید پروتئین که منجر به کوچک شدن تدریجی حجم عضلات اسکلتی می شود، برخی از این نشانه ها به شمار می آیند.

مواردی که در ادامه ی این بخش گفته شده است تقریبا جزء نمونه های بارز از علائم پیری می باشند :

توانایی سلول ها برای تقسیم شدن کاهش پیدا می کند.

کروموزوم درون سلول ها به تدریج کوتاه تر می شوند و کم کم رو به مردن می روند.

مواد اضافی در بدن افزایش پیدا می کنند.

بافت های ارتباطی بین سلول های سفت تر می شوند.

ظرفیت عملکردی اعضای بدن کاهش پیدا می کند.

دیواره قلب ضخیم تر می شود.

عضله قلب کم کم قدرت پمپاژی خود را از دست می دهد.

آئورت در بدن ضخیم ترو سفت تر می شود و انعطاف پذیری آن کاهش پیدا می کند.

بسیاری از رگ های بدن که قلب و مغز را تغذیه می کنند ، عملکرد ضعیف تری پیدا خواهند کرد.

علائم حیاتی :

بدن سخت تر دمای داخلی را کنترل می کند.

بعد از ورزش کردن، ضربان قلب دیرتر به حالت طبیعی برمی گردد.

استخوان ها، عضلات و ماهیچه ها:

استخوان ها باریک تر می شوند و قدرت خود را از دست می دهند.

مفصل ها سفت تر می شوند و انعطاف پذیری آن ها کاهش پیدا می کند.

غضروف و استخوان و مفصل کم کم شروع به ضعیف شدن می کنند.

بافت عضله تراکم کمتری پیدا می کند و قدرت خود را از دست می دهد.

سیستم گوارشی :

حرکت غذا در سیستم گوارشی کم کم آهسته تر می شود.

معده ، کبد ، پانکراس و روده کوچک، کم کم مایع گوارشی شان کاهش پیدا می کند.

مغز و سیستم عصبی :

تعداد سلول های عصبی در مغز و نخاع کاهش پیدا می کند.

تعداد ارتباطات بین سلول های عصبی کاهش پیدا می کند.

ساختارهایی به نام پلاکت ها غیر طبیعی می شوند.

چشم ها و گوش ها :

شبکیه چشم نازک تر و عنبیه سفت می شود.

لنز چشم با کاهش شفافیت روبرو می شود.

دیواره کانال گوش نازک تر می شود.

پرده گوش ضخیم تر می شود.

پوست ، ناخن ها و مو:

پوست نازک تر می شود و کم کم انعطاف خود را از دست می دهد.

غده های عروقی ، عرق کم تری تولید می کنند.

ناخن ها آهسته تر رشد می کنند.

موها کم کم خاکستری می شوند و رشد آن ها کاهش پیدا می کند.

علائم کلی بالا رفتن سن در افراد شامل موارد زیر می باشد :

در معرض عفونت بیشتر قرار گرفتن بدن

خطر بیشتر برای حملات قلبی

کاهش قد و استخوان و نازک شدن آن ها

شکسته شدن راحت تر استخوان ها

تغییرات مفصلی از سفتی کم تا ارتروز شدید

تغییر اندام

کاهش انرژی کلی بدن

آهسته شدن و محدود شدن حرکات بدن

یبوست

بی اختیاری در ادرار

کاهش تمرکز و توانایی تفکر

کاهش توانایی در عکس العمل نشان دادن و تعادل بدنی

کاهش بینایی

کاهش شنوایی

چروک افتادن و خشن شدن پوست

کاهش وزن بعد از سن 55 سالگی در مردان و بعد از سن 65 سالگی در زنان در بخشی از بافت عضله

***نشانه های پیری و سیستم دهلیزی گوش داخلی vestibular system

سیستم دهلیزی یک گروه از اندام های گوش داخلی تان است که به تعادل، حرکت و آگاهی محیطی می کند. بر اساس مطالعات اخیر ضعیف شدن عملکرد دهلیزی گوش داخلی, یکی از علائم اولیه پیری است که با علائمی مانند سرگیجه و عدم تعادل همراه می باشد. بررسی محققان نشان داد که سیستم دهلیزی گوش داخلی نیز به اثرات پیری حساس است. با بالا رفتن سن افراد سیستم دهلیزی گوش آنها نیز ضعیف می شود با این که حس های دیگر بدن مانند بینایی و عملکردهای حسی تا 60 سالگی قدرتمند باقی می مانند.

با افزایش سن افراد خود متوجه ضعیف شدن با سیستم دهلیزی خود نمی شوند، مگر این که اهل ورزش هایی باشند که نیاز به تعادل بیشتری دارند. به همین خاطر ورزشکارانی که در دهه 40 زندگیشان قرار دارند کمتر قادر به رقابت با دیگران هستند زیراعملکرد سیستم دهلیزی آنها تضعیف می شود.

برای اینکه بتوانید اختلال عملکرد دهلیزی را در زندگی روزمره دریابید ، روی حفظ تعادل خود زمان راه رفتن بر روی سطوح ناهموار تمرکز کنید. یک درمانگر فیزیکی نیز می تواند با تست های ساده عملکرد دهلیزی شما را بسنجد و تشخیص دهد دچار اختلال دهلیزی شده باید یا خیر. برای حفظ عملکرد دهلیزی ورزش منظم و فعالیت های افزایش دهنده تعادل مانند یوگا و تای چی کمک کننده است.

تشخیص علائم پیری

اگرچه که بدن و ذهن با بالا رفتن سن تغییرات زیادی می کند اما همه تغییرات طبیعی نیستند. گاهی اوقات تغییراتی در بدن هستند که با علائم پیری اشتباه گرفته می شوند. مثلا فرتوت شدن نشانه پیری نیست ، در حالی که همه آن را یک ویژگی طبیعی از پیری می دانند.

بهتر است که با درمانگر خود در مورد تغییراتی که تجربه کرده اید ، صحبت کنید.

پزشک در این شرایط می تواند علائم طبیعی پیری را از انواع غیر طبیعی تشخیص دهد و در این شرایط ممکن است که به مراجعه به متخصص نیاز پیدا کنید.

پیشگیری

نمی توانیم ژن بدن خود را کنترل کنیم و جلوی زمان را بگیریم. اگرچه که می توان با تغییرات سبک زندگی ، خطرات مربوط به بیماری ها و وضعیت های مربوط به پیری را کاهش داد. آزمایش های پزشکی و افزایش کارکرد سیستم ایمنی بدن می تواند از بیماری ها پیشگیری کند.

آزمایش های عکسبرداری :آزمایش های تصویربرداری می توانند در وهله اول به تشخیص بیماری ها بپردازند و از آن ها جلوگیری کنند. آزمایش های تصویربرداری گاهی اوقات برای بدن انسان ضرر دارند و گاهی اوقات نیز جواب آن ها اشتباه از آب در می آید و در نتیجه باید سعی کنید که همیشه چکاپ پزشکی داشته باشید و از بیماری های احتمالی در خودتان جلوگیری کنید.

می توان با تقویت سیستم ایمنی بدن ، از بروز بیماری های زیر پیشگیری کرد :

واکسن آنفولانزا

واکسن ذات الریه برای افراد بین 19 تا 64 سال و در خطر ابتلا به بیماری های قلبی و ریوی و ایمن سازی بدن حداقل بعد از سن 65 سال

واکسن دیفتری ، تشنج و سیاه سرفه، هر ده سال یکبار.

واریس

واکسن هرپس زوستر برای افراد 60 سال به بالا

واکسن مربوط به ورم پوستی برای سنین بین 19 تا 26 سال

واکنس ویروس هپاتیت آ و هپاتیت ب که اگر در بچگی به آن مبتلا نشده باشید، در سنین بالاتر در معرض این عفونت قرار می گیرید.

درمان

زمانی که بحث به پیری و بالا رفتن سن می رسد ، بهتر است که درمورد کیفیت زندگی فکر کنید ، نه کمیت آن. استراتژی های زیر به شما کمک می کند تا بتوانید کیفیت زندگی خود را ارتقا دهید :

سیگار نکشید : سیگار کشیدن عاملی برای بیماری های قلبی ، پوکی استخوان و حملات قلبی و همچنین سرطان ها می باشد. سیگار کشیدن حافظه فرد را تحت تاثیر قرار می دهند و خبر خوب اینجاست که ترک کردن سیگار می تواند اثرات بد آن را در طول سال ها از بین ببرد.

فعالیت های فیزیکی و ذهنی را هر روز به جریان بیاندازید :فعالیت فیزیکی می تواند ذهن شما را نیز درگیر کند. فعالیت های فیزیکی می تواند باغبانی یا خانه داری را نیز شامل شود و حتما منظور ما ورزش کردن نیست و استخوان های شما را نیز سالم نگه دارد و وزن شما را در حالت متناسبی قرار می دهد و همچنین می تواند عاملی برای کاهش افسردگی باشد. فعال بودن از نظر ذهنی مانعی برای کاهش قدرت حافظه می باشد.

یک رژیم غذایی سالم شامل حبوبات ، میوه و سبزیجات : چربی های چند رشته ای غیر اشباع و تک رشته ای غیر اشباع را جایگزین چربی های ترانس و اشباع کنید و خودتان را در برابر بیماری هایی مثل سرطان ، حمله قلبی و بیماری های قلبی محفوظ نگه دارید.

روزانه مولتی ویتامین مصرف کنید تا بتوانید کلسیم و ویتامین دی به اندازه کافی دریافت کنید. مصرف کلسیم در طول روز برای مردان باید 1200 میلی گرم بالای 50 سال باشد. افراد زیر 60 سال نیز باید باید روزانه 600 الی 100 IU ویتامین دی مصرف کنند.

وزن سالم و اندام متناسب خود را حفظ کنید : وقتی که سن بالا می رود ، متابولیسم کاهش پیدا می کند و سوزاندن کالری سخت تر می شود اما وزن بیش از حد بدن باعث ابتلا به بیماری های قلبی ، دیابت ، حملات قلبی و سرطان های خاص خواهد شد. اندام فرد نیز عامل مهمی در این قضیه می باشد. خانم ها و آقایانی که اضافه وزن مخصوصا در قسمت شکم دارند ، بیشتر در معرض بیماری های قلبی و حملات قرار می گیرند.

ذهنتان را به چالش بکشید : مثلا کتاب بخوانید، جدول حل کنید ، یک ساز موسیقی بنوازید و در مکالمات روزانه شرکت کنید تا بتوانید تیزهوشی خود را در سطح بالایی نگه دارید.

دایره اجتماعی خود را بین دوستانتان محکم تر کنید : همزمان که سنتان بالا می رود، باید رفت و آمد و دیدارهای دوستان را بین خودتان و خانواده افزایش دهید که این کار مانعی بزرگ برای افسردگی و جنون است.

همیشه مراقب بینایی ، شنوایی و سلامت کلی بدن خود باشید.

نخ دندان ، مسواک و مراجعه به دندانپزشک را فراموش نکنید : بهداشت ضعیف دهانی و غذاهای ناسالم عاملی برای ابتلا به حملات و بیماری های قلبی است.

– در مورد هر نوع دارویی که مصرف می کنید ، مثل داروهای کنترل فشار خون بالا، داروهای مربوط به پوکی استخوان و یا کلسترول پایین برای نگه داشتن سلامتی خود با پزشک مشورت کنید.