قطره چشمی جدیدی که پیرچشمی شما را بهبود می‌بخشد

یک قطره چشمی جدید به بازار دارویی عرضه شده است که ممکن است بتواند جایگزین عینک مطالعه برای میلیون‌ها افراد دچار پیرچشمی شود.
پیرچشمی

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از وب‌ام‌دی این قطره چشمی جدید به نام تجاری «ویویتی» (Vuity) ساخت شرکت «آلرگان» (Allergan) که سازمان غذا و داروی آمریکا اخیرا آن را تایید کرده است، حدود ۱۵ دقیقه پس از چکاندن در چشم اثر می‌گذارد و برای ۶ تا ۱۰ ساعت دید نزدیک فرد را واضح‌تر می‌کند.

این دارو نخستین داروی تاییدشده برای درمان عارضه «پیرچشمی» است که معمولا افراد در سنین ۴۰ سال و بالاتر گرفتار می‌کند. این قطره که با نسخه پزشک تجویز می‌شود، از توانایی طبیعی چشم برای کاهش اندازه مردمک استفاده می‌کند.

کاهش اندازه مردمک باعث افزوده شدن به عمق میدان دید یا عمق تمرکز چشم می‌شود و به چشم امکان می‌دهد به طور طبیعی بهتر بر چیزهایی که در فواصل متفاوت قرار دارند، تمرکز کند.

افرادی که از این قطره استفاده می‌کنند، ممکن است در ابتدا در تنظیم تمرکز دیدش بر اشیایی که در فواصل متفاوت دارند، مشکل باشد، اما این عارضه به تدریج برطرف می‌شود. این قطره در مرحله آزمایش بالینی عوارض جانبی خفیفی مانند سردرد و قرمزی چشم داشته است.

پیرچشمی که چشم‌پزشک در یک معاینه معمول می‌تواند تشخیص دهد، بیماری شایعی و پیشرونده در سنین بالا است که به خصوص دید نزدیک را مختل می‌کند و معمولا با تجویز عینک درمان می‌شود.

آزمایش بالینی این قطره در ۷۵۰ نفر که دچار پیرچشمی بودند، انجام شد،‌نشان داد که پس از استفاده از این قطره «درصد قابل‌توجهی» از این افراد توانستند سه تا چهار ردیف بیشتری را در چارت آزمایش دید نزدیک بخوانند.

این قطره برای درمان موارد خفیف تا متوسط پیرچشمی ساخته شده است و نباید هنگام رانندگی در شب یا انجام فعالیت‌های در شرایط نور کم به کار برده شود. همچنین این قطره به افرادی که دچار سایر عوارض چشمی مانند نزدیک‌بینی و دوربینی هستند، کمکی نمی‌کند.

این قطره بیشترین اثربخشی را در افراد ۴۰ تا ۵۵ سال دارد و پس از ۶۵ سال از اثربخشی آن کاسته می‌شود.