حسینی یکتا مطرح کرد؛

عزم وزارت بهداشت برای استفاده از ظرفیت طب سنتی ایرانی

مدیرکل دفتر طب ایرانی و مکمل وزارت بهداشت با اشاره به عزم جزم وزارت بهداشت برای استفاده از ظرفیت طب سنتی ایرانی، گفت: به زودی به عنوان ابلاغ پروتکل طب ایرانی منتشر خواهد شد.
عزم وزارت بهداشت برای استفاده از ظرفیت طب سنتی ایرانی | بیمارستان سیدالشهداء یزد

به گزارش خبرگزاری مهر، نفیسه حسینی یکتا مدیرکل دفتر طب ایرانی و مکمل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه استفاده از ظرفیت طب‌های سنتی و مکمل در بیماری کووید ۱۹، در کشورهای مختلف مورد بررسی قرار گرفته است، گفت: براساس مقالات منتشره، کشورهایی که در دوران همه گیری کرونا از ظرفیت طب‌های سنتی برای کمک به درمان مبتلایان استفاه کرده اند از شرایط بهتری نسبت به دیگر کشورها برخوردار بوده اند.

وی ادامه داد: از ابتدای همه گیری کووید، ما بحث‌های متعددی داشتیم که در راستای آن کارآزمایی های بالینی و تحقیقات گوناگونی در مورد فرضیات برگرفته از منابع طب سنتی ایرانی انجام شد.

دکتر حسینی یکتا با بیان اینکه بالغ بر ۱۰۰ کارآزمایی بالینی صورت گرفته و نتایج آن استخراج شده است، تصریح کرد: برخی از آنها به دنبال این رفتند که مجوزهای خود را به عنوان فرآورده‌های طبیعی که به درمان کرونا کمک می‌کنند، دریافت کنند؛ درحال حاضر مجوز ۱۷ فرآورده طبیعی دریافت شده است و ۹ فرآورده طبیعی در بازار دارویی کشور به تولید رسیده و وجود دارد.

ابلاغ پروتکل طب ایرانی؛ به زودی

مدیرکل دفتر طب ایرانی و مکمل وزارت بهداشت با اشاره به اینکه ما بیش از این می‌توانستیم از ظرفیت طب سنتی در مراکز درمانی سرپایی و بیمارستان‌ها با کسب مشاوره از متخصصان این حوزه استفاده کنیم که متأسفانه براساس رویکردی که تاکنون وجود داشته این امر محقق نشده و به تسهیل گری نیاز است، عنوان کرد: خوشبختانه در ماه‌ها ی اخیر و با نظر مثبت وزیر بهداشت، عضوی را از جامعه تخصصی طب سنتی ایرانی در کمیته علمی داریم که قدم روبه جلویی بوده و نشان دهنده این است که عزم وزارت بهداشت برای استفاده از این ظرفیت جزم است و امیدوارم به زودی شاهد نتایج مثبت این امر باشیم.

وی در ادامه از تشکیل زیرکمیته طب سنتی ایرانی ذیل کمیته علمی کرونا خبر داد و گفت: نتیجه جلسات متعددی که تاکنون برگزار شده است به زودی به عنوان ابلاغ پروتکل طب ایرانی منتشر خواهد شد.

دکتر حسینی یکتا به اقدامات انجام شده در دوران شیوع کرونا اشاره و خاطرنشان کرد: در شهرهای مختلف تعدادی مراکز سرپایی و مشاوره‌ای وجود دارند که در حال خدمت رسانی به بیماران کرونایی هستند؛ همچنین در دانشگاه‌های علوم پزشکی تهران، شهیدبهشتی و مشهد سلامتکده هایی وجود دارند که به بیماران سرپایی خدمات ارائه می‌کنند.

مدیرکل دفتر طب ایرانی و مکمل وزارت بهداشت با بیان اینکه در برخی بیمارستان‌ها در شهرهای مختلف متخصصان طب سنتی ایرانی درحال مشاوره به بیماران بستری هستند، اظهار کرد: همچنین براساس برنامه‌ای که در دست اقدام و اجرا داریم، گسترش این مراکز و ارائه خدمات به بیماران بستری و سرپایی در سطح گسترده در شهرها و استان‌های مختلف در دستور کار قرار دارد.