رئیس مرکز مدیریت پیوند و درمان بیماری های وزارت بهداشت؛

سرطان یکی از بخش‌های مغفول و پر هزینه است

رئیس مرکز مدیریت پیوند و درمان بیماری های وزارت بهداشت، از اجرای پایلوت پیاده سازی نسخه الکترونیک در بخش سرپایی حوزه سرطان خبر داد.
سرطان

به گزارش خبرگزاری مهر، مهدی شادنوش ضمن بیان اهمیت ثبت داده‌های بیماران نادر و صعب العلاج گفت: با توجه به مشکلات موجود از جمله محدودیت منابع، نداشتن اطلاعات دقیق و تغییرات مدیریتی؛ لزوم هوشمند سازی سیستم و فاصله گرفتن از روش‌های سنتی احساس می‌شود.

وی افزود: در حوزه درمان بیماری‌ها، سامانه مدیریت بیماری‌های نادر از سال گذشته به عنوان محور ثبت اطلاعات و خدمات این گروه از بیماران ایجاد شده است. هدف از ایجاد این سامانه، ثبت دقیق اطلاعات افراد دارای بیماری‌های مزمن و صعب العلاج با هزینه‌های کمرشکن، از طریق کد ملی است تا به صورت آنلاین مشخصات و خدمات مورد نیاز مشخص گردد. به عنوان مثال با ثبت اطلاعات بیماران مبتلا به SMA مشخص گردید در مجموع ۲۷۵ بیمار از ۶ تیپ این بیماری در کشور وجود دارند که از طریق ساماندهی اطلاعات سیستمی خدمات مورد نیاز هر فرد شناسایی شده است.

شادنوش ادامه داد: با توجه به حجم بالای امور، جهت ایجاد زیرساخت‌ها از ظرفیت NGO ها و سازمان‌های مردم نهاد برای همکاری با وزارت بهداشت در بخش‌های مختلف استفاده شده است.

وی با اشاره به اینکه سرطان یکی از بخش‌های مغفول و پر هزینه است، گفت: امیدواریم ارائه خدمات به شیوه الکترونیک در بخش سرپایی سرطان سریع‌تر عملیاتی شود. از این رو اجرای نسخه الکترونیک در بخش مراقبت‌های حمایتی و تسکینی حوزه سرطان با همکاری سه دانشگاه علوم پزشکی تهران، ایران و شهید بهشتی به صورت پایلوت آغاز می‌شود.

رئیس مرکز مدیریت پیوند و درمان بیماری‌های وزارت بهداشت تصریح کرد: بر اساس تفاهم نامه در این سه دانشگاه علوم پزشکی خدمات مشاوره، فیزیوتراپی، بازتوانی، روانشناسی، مددکاری اجتماعی در داخل دو بیمارستان حضرت زهرا و فیروزگر ارائه و خدمات مراقبت در منزل از جمله آموزش به خانواده‌ها، تهیه تجهیزات مورد نیاز برای این بیماران، خدمات مراقبت پزشک و پرستار به صورت آنکال و حضوری و خدمات اعزام در صورت نیاز ارائه می‌گردد.

شادنوش ادامه داد: ارتباط مالی بین این مجموعه با بیمار وجود ندارد و تمام خدمات مراقبت‌های حمایتی و تسکینی به صورت یکطرفه و رایگان برای بیماران مبتلا به سرطان انجام خواهد شد.