یک متخصص مغز و اعصاب عنوان کرد؛

سالانه ۱۲ هزار ایرانی سکته مغزی می کنند

یک متخصص مغز و اعصاب، نسبت به کاهش میانگین سن بروز سکته مغزی در کشور هشدار داد.
سالانه ۱۲ هزار ایرانی سکته مغزی می کنند | بیمارستان سیدالشهداء یزد

به گزارش خبرگزاری مهر، فرزاد اشرافی عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، سکته مغزی را دومین علت مرگ و میر در دنیا دانست و اظهار داشت: هرگونه اختلال در خون رسانی به بافت مغز سکته مغزی تلقی می‌شود.

وی، دو عامل خونریزی دهنده و عوامل ناشی از انسداد رگ به علت لخته را به عنوان عوامل بروز سکته مغزی عنوان کرد و گفت: نوع دیگری از سکته، حمله گذرای سکته مغزی است که علائم آن در کمتر از ۲۴ ساعت رفع می‌شود.

به گفته رئیس بخش مغز و اعصاب بیمارستان شهدای تجریش، شایع‌ترین سکته مغزی، سکته ناشی از انسداد رگ‌ها است.

اشرافی در ارتباط با علائم سکته مغزی، افزود: البته سکته مغزی بسته به اینکه کدام یک از قسمت‌های مغز را درگیر کرده است، علائم مختلفی دارد که می‌تواند شامل تاری دید، اختلال در میدان بینایی، اختلال در بلع، اختلال در صحبت کردن، ضعف اندام و فلجی، اختلال در حس اندام، عدم تعادل و اختلال ادراری شود.

وی ادامه داد: همچنین در مواردی که لخته‌ها عروق ساقه مغز را درگیر می‌کنند، می‌توانند افت هوشیاری و کما را برای بیمار به دنبال داشته باشند.

اشرافی درباره اقدامات لازم برای بیمار سکته مغزی، تاکید کرد: اگر فرد و یا اطرافیان علائم بارزی همچون کج شدن صورت، اختلال در صحبت کردن، اختلال حرکتی و یا ضعف اندام را مشاهده کردند، باید سریعاً به اورژانس ۱۱۵ اطلاع دهند و از خود درمانی خودداری کنند.

وی افزود: لازم است بدانید حتی اگر فشارخون بیمار بالا است نباید برای پایین آوردن فشار خون بیمار اقدام به خوددرمانی کنید.

اشرافی در پاسخ به این سوال که چه چیزهایی احتمال سکته مغزی را افزایش می‌دهد، گفت: در افزایش احتمال بروز سکته مغزی عوامل مختلفی دخیل هستند، مثل بالا بودن فشار و چربی خون، دیابت، چاقی، بی تحرکی، مصرف انواع دخانیات از جمله سیگار و قلیان و مصرف الکل که افراد با اصلاح سبک زندگی خود می‌توانند آنها را کنترل کنند.

وی افزود: برخی از عواملی که باعث احتمال سکته مغزی می‌شود، مانند سن، جنس، نژاد و ژنتیک غیر قابل تغییر است و در میان افراد مسن، مردان و سیاه پوستان احتمال بروز سکته مغزی بیشتر است.

اشرافی با هشدار نسبت به کاهش میانگین سن بروز سکته مغزی درباره میانگین سنی افرادی که دچار سکته مغزی می‌شوند، اظهار کرد: شیوع سکته مغزی بعد از ۵۵ سالگی افزایش می‌یابد و به ازای هر ۵ سال افزایش سن، ریسک سکته مغزی بیشتر می‌شود و سالانه بیش از ۱۲ هزار نفر در کشور دچار سکته مغزی می‌شوند.