با حضور متخصصانی از سراسر کشور:

برگزاری کنفرانس مدیریت جراحی‌های غیرقلبی در بیماران قلبی در بیمارستان سیدالشهدا یزد

کنفرانس مدیریت جراحی‌های غیرقلبی در بیماران قلبی به میزبانی بیمارستان سیدالشهدا یزد با حضور متخصصانی از سراسر کشور برگزار شد.
برگزاری کنفرانس مدیریت جراحی‌های غیرقلبی در بیماران قلبی در بیمارستان سیدالشهدا یزد | بیمارستان سیدالشهداء یزد

در ابتدای مراسم دکتر سید جلیل میرحسینی، فوق‌تخصص جراحی قلب و عروق و دبیر اجرایی این کنفرانس ضمن خوشامدگویی به حاضران در خصوص روند شکل‌گیری بیمارستان توضیحاتی ارائه داد.
وی با اشاره به عملکرد بیمارستان سیدالشهدا در حوزه قلب گفت: بیمارستان خصوصی سیدالشهدا یکی از مدرن‌ترین بیمارستان‌های یزد و منطقه جنوب شرق کشور است که می‌تواند میزبان اجرای عمل‌های غیرقلبی بیماران قلبی باشد. تجهیزات، تیم‌های متخصص و پرسنل کارآزموده از ویژگی‌های این بیمارستان در حوزه قلب است.
دبیر علمی همایش نیز در سخنانی از روند شکل‌گیری همایش گزارشی ارائه کرد. دکتر سید حسین مشتاقیون متخصص بیهوشی و فلوشیپ بیهوشی قلب اظهار داشت: بیمارستان سیدالشهدا همواره در حوزه قلب و بیماری‌های قلبی پیشتاز بوده است. این نخستین‌بار است که چنین همایشی توسط بیمارستان‌های بخش خصوصی یزد برگزار می‌شود و این کنفرانس فتح باب فعالیت‌های علمی بیمارستان در حوزه قلب خواهد بود.
گفتنی است این کنفرانس علمی در سه پنل تخصصی برگزار شد. در نخستین پنل، دکتر قاسمی، دکتر میرحسینی، دکتر صدر و دکتر میر غنی‌زاده عضو هیئت رئیسه پنل را به عهده داشتند. در این پنل دکتر حمیدرضا وارسته روان در خصوص ارزیابی قبل از عمل در بیماران ایسکمیک قلبی سخنرانی کرد. دکتر سید حسین مشتاقیون به طبقه‌بندی ریسک قبل از عمل در بیماران قلبی پرداخت. دکتر محمدحسن عبدالهی با موضوع مانیتورینگ همودینامیک در حین اعمال جراحی غیرقلبی و دکتر محمد حسین سلطانی نیز با موضوع ارزیابی قبل از عمل در بیماران با نارسایی قلبی و فشار ریوی بالا از دیگر سخنرانان این پنل بودند.
دکتر رفیعی، دکتر مجیبیان، دکتر مشتاقیون و دکتر عباسی اعضای هیئت‌رئیسه دومین پنل این کنفرانس بودند. در این پنل دکتر شیما شیبانی در خصوص بیهوشی در حاملگی در بیماران قلبی، دکتر سید مصطفی شیر یزدی در خصوص تقسیم‌بندی نوع اعمال جراحی از نظر ریسک و دکتر سید مصطفی سید حسینی درباره ملاحظات حین عمل در بیماران دارای وسایل الکترونیکی کاشتنی سخنرانی کردند. دکتر عباس اندیشمند با موضوع مدیریت داروهای ضد پلاکتی و آنتی کواگولان در جراحی غیرقلبی به سخنرانی پرداخت و دکتر علیرضا جهانگیری مفرد نیز با موضوع Gole directed therapy and ERAS در جراحی‌های غیرقلبی از دیگر سخنرانان این پنل بود.
سومین پنل نیز به ریاست دکتر بهجتی، دکتر حدادزاده، دکتر مناقب برگزار شد. در این پنل دکتر ضیاء توتونچی در خصوص بیهوشی در بیماری‌های مادرزادی قلبی، دکتر حسن حقانی نژاد درباره تست‌های غیرتهاجمی در جراحی‌های غیرقلبی بیماران قلبی، دکتر سید علی صدر در خصوص تشخیص درمان و پیشگیری عوارض جدی قلبی MACE شامل انفارکتوس میوکارد حول‌وحوش عمل و دکتر حبیب‌الله حسینی در خصوص انتخاب روش بیهوشی و کنترل درد بعد از عمل در بیماران قلبی سخنرانی کردند. ارزیابی قبل از عمل و ملاحظات بیهوشی حین عمل در بیماران دریچه‌ای نیز موضوع سخنرانی دکتر سید حسین مشتاقیون بود.
این کنفرانس با امتیاز بازآموزی برای کلیه متخصصین رشته‌های جراحی اعم از جراحی عمومی، ارتوپدی، زنان و زایمان و همچنین متخصصین قلب و عروق، متخصصین بیهوشی و مراقبت‌های ویژه و کلیه متخصصین رشته‌های داخلی، 17 آذرماه به میزبانی بیمارستان سیدالشهدا یزد و با مشارکت دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی برگزار شد.