عضو کمیته علمی کشوری کووید ۱۹ تاکید کرد؛

ایمنی واکسن پاستوکووک برای بچه های زیر ۱۲ سال

عضو کمیته علمی کشوری کووید ۱۹، از واکسن پاستوکووک به عنوان واکسن ایمن برای کودکان زیر ۱۲ سال نام برد.
واکسن

به گزارش خبرگزاری مهر، علیرضا بیگلری در حاشیه جلسه کمیته علمی کشوری مقابله با کرونا در جمع خبرنگاران، درباره واکسیناسیون کودکان زیر ۱۲ سال با واکسن پاستوکووک، گفت: تعداد محدودی واکسن در دنیا توانستند مجوز مصرف از سازمان بهداشت جهانی بگیرند که کار را زودتر شروع کرده بودند. واکسن‌های دیگری که در دنیا تولید می‌شوند و در بزرگسالان آزمایش می‌شوند می‌توانند به راحتی با چاپ مقالات خود تاییدیه بگیرند. اغلب واکسن‌هایی که در دنیا برای کودکان مصرف شده است واکسن‌های چینی و آمریکایی هستند که تاییدیه سازمان بهداشت جهانی را گرفتند زیرا زودتر از واکسن‌های دیگر تولید شدند.

وی ادامه داد: واکسن انستیتو پاستور ایران مشترک با کشور کوبا ساخته شده است. با توجه به نتایج کارآزمایی بالینی که در ایران بر بزرگسالان انجام شده است و در کوبا بر کودکان نیز صورت گرفت، مشخص شد که این واکسن بسیار مؤثر و ایمن و بی‌خطر است. نوع ترکیب این واکسن به گونه‌ای است که از پلتفرم واکسن‌هایی است که به کودکان و شیرخواران تزریق می‌شود و از نوع نوترکیب کنژوگه و ترکیبی است یعنی همان مدلی که در واکسن پنوموکوک، ذات الریه یا مننژیت داریم و واکسنی است که پلتفرم آن سالیان سال در کودکان کار شده است و اصلاً به این خاطر به طرف این پلتفرم رفتیم که در عین کارا بودن، ایمن باشد.

رئیس انستیتوپاستور ایران تاکید کرد: با توجه به چاپ مقالات واکسن پاستوکووک و کارآزمایی بالینی اطفال، مسلماً با توجه به نتایج و نوع کارآزمایی که به صورت رعایت دقیق الزامات قانونی سازمان‌های جهانی بود، مطمئناً یکی از واکسن‌هایی است که در اولین فرصت تاییدیه سازمان بهداشت جهانی را می‌گیرد. پاستوکووک در چندین کشور از جمله کوبا برای کودکان مورد استفاده قرار گرفته است و تمام کودکان بالای دو سال آنجا با این واکسن واکسینه شدند.