اگر این علائم را دارید اصلا استخوان های قوی ندارید!

استخوان جزء مهم ترین قسمت های بدن محسوب می شود که با آن می توانید زندگی راحت تری داشته باشید.
اگر این علائم را دارید اصلا استخوان های قوی ندارید! | بیمارستان سیدالشهداء یزد

شکنندگی ناخن ها
ناخن های شکننده واقعاً ناراحت کننده هستند. اگر متوجه شدید که ناخن های شما بیش از حدِ طبیعی می شکند، حتماً دلیل آن را بررسی کنید. علت های مختلفی برای آن وجود دارد اما دو مورد از رایج ترین علت ها کمبود کلسیم و کلاژن است.

کلاژن پروتئینی است که از پوست محافظت می کند و همچنین بافت و اسکلت را به یکدیگر مرتبط می کند که شما می توانید با مصرف مواد غذایی مانند تمشک، سبزیجات برگ دار، سویا و مرکبات، وضعیت را بهبود ببخشید. کلسیم یک ماده معدنی است که در سلامت استخوان اهمیت زیادی دارد و می توانید از طریق لبنیات، آن را به بدن تان برسانید.
ورزش نکردن
اگر اکثر زمان خود را مقابل تلویزیون مقابل صفحه کامپیوتر هستید یا روی مبل دراز کشیده اید، پس شما در معرض خطر پوکی استخوان قرار خواهید گرفت. ورزش نه تنها به ساخت عضلات قوی تر کمک می کند، بلکه استخوان های قوی تری را برای شما می سازد.

هنگامی که ورزش می کنید؛ مخصوصا زمانی که تمرین با وزنه انجام می دهید و در کنارش تمرینات کاردیو مانند طناب زنی به انجام می رسانید، اسکلت بدن شما محکم می شود. پس از پشت میز بلند شوید، کمی راه بروید و حداقل هر یک ساعت یک بار این کار را انجام دهید. اگر برای تان مقدور است کار با وزنه نیز انجام دهید.

مشکلات لثه ها
معمولا این اتفاق رایج است و ممکن است لثه ها تراکم قدرت و خود را از دست بدهند و ضعیف شوند و مانند قبل، از دندان ها محافظت نکنند. هم زمان که سن بالا می رود، حتما به دندانپزشک مراجعه کنید و مراقب سلامت لثه ها باشید. شاید نشان دهنده این باشد که استخوان فک مشکل دارد.

کوتاه شدن قد
متاسفانه کاهش قد با بالا رفتن سن برای بعضی از افراد اتفاق می افتد. علت آن هم کاهش توده استخوانی و غضروف بین استخوان ها است. کوتاه شدن قد به این معنا نیست که استخوان هایتان دچار مشکل شده است، بلکه نشان دهنده ضعف عضلانی اطراف ستون فقرات است.

از آن جایی که استخوان و ماهیچه در یک واحد کار می کنند و ممکن است در مدت طولانی مدت قدرت خود را از دست بدهند، بنابراین بهتر است که با افزایش قدرت، ماهیچه و استخوان های خود را سالم کنید.

قدرت پایین پنجه دست
معمولاً مچ انداختن برای همه کار راحتی نیست. علت آن هم قدرت پایین مچ یا پنجه دست است. این اتفاق در خانم ها بعد از یائسگی بیشتر رخ می دهد که علت آن هم کاهش تراکم استخوانی است. بین قدرت مچ دست و تراکم استخوان ستون فقرات، ارتباط مستقیمی وجود دارد و باید سعی کنید که مراقب ضعف این نواحی باشید.

ابتلا به شکستگی
یکی از بزرگ ترین علامت های ضعف استخوان و کاهش تراکم استخوانی، شکستگی است. اگر در قسمتی از بدن دچار شکستگی شدید که نباید این اتفاق می افتاد، احتمالاً نشان دهنده این است که باید دوباره وضعیت استخوانی خود را چک کنید. ممکن است نشان دهنده نازک شدن استخوان ها و پوکی استخوان باشد.

درد استخوان و ماهیچه
درد استخوان و ماهیچه با بالا رفتن سن یک اتفاق طبیعی است و اکثر افراد منتظر آن هستند اما ممکن است علامت چیز های بیشتری در بدن باشد. درد مداوم در این ناحیه یک علامت هشدار از کمبود ویتامین D است که باعث کاهش تراکم استخوانی می شود.

اگر متوجه شدید که درد استخوان دارید، این موضوع علامت کمبود مواد معدنی و ویتامین است که معمولاً در قسمت کف پا و ساق پا بیشتر احساس می شود. اگر این اتفاق هنگام شب رخ می دهد و ساق پای تان درد می گیرد؛ علامت کمبود کلسیم، منیزیم و پتاسیم است.

تیپ بدنی کوچک
افرادی که تیپ بدنی کوچکی دارند، بیشتر در معرض پوکی استخوان هستند، زیرا تراکم استخوانی آن ها کمتر است و وزن کمتری تحمل می کنند و در نتیجه ضعیف تر می شوند. در چنین حالتی باید بیشتر از اسکلت بدنی خود محافظت کنید. به طور منظم ورزش کنید و از غذا های حاوی کلسیم استفاده کنید.

سطح استروژن پایین
هنگامی که این هورمون مهم افت می کند که معمولا در دوران یائسگی بیشتر این اتفاق می افتد، استخوان ها به خطر خواهند افتاد. اطلاعات حاصل از مطالعات نشان می دهد که کاهش سریع تراکم استخوانی در خانم ها را می توان با هورمون درمانی بهبود بخشید.

چنانچه در مورد سطح هورمون مطمئن نیستید، بهتر است که حتماً از یک متخصص کمک بگیرید تا بتواند نیاز های شما را مشخص کند و از طریق ترکیب ورزش، رژیم غذایی حاوی کلسیم و دارو به شما کمک کند.