فناور و سازنده واکسن کووایران برکت خبر داد:

انتشار مقاله پیش بالینی واکسن کووایران برکت در یکی از معتبرترین مجلات دنیا

فناور و سازنده واکسن کووایران برکت گفت: مقاله پیش بالینی و دانش فنی واکسن کووایران برکت خوشبختانه در یکی از معتبرترین مجلات دنیا با ضریب تاثیر(Impact Factor) 7 با بالاترین شاخص یعنی Q1 پذیرفته و چاپ شد و از امروز در دسترس همگان قرار گرفت.
انتشار مقاله پیش بالینی واکسن کووایران برکت در یکی از معتبرترین مجلات دنیا | بیمارستان سیدالشهداء یزد

دکتر اصغر عبدلی در گفتگو با خبرنگار وبدا، با بیان این مطلب اظهار داشت: دغدغه تیم ما از ابتدا، عرضه واکسن ایرانی به صورت علمی بوده اما متاسفانه با برخی مشکلات و جانبداری هایی که همواره برای مقالات صنعتی و مقالاتی که مربوط به تولید ملی کشورها است، روبرو بودیم.

وی افزود: محققان کشورمان می دانند که انتشار مقاله تحقیقاتی با تولیدی کاملا متفاوت است. در مقالات تولیدی چون صنعت و تکنولوژی کشور را به رخ می کشند، جانبداری هایی بر علیه آن وجود دارد که این شامل مقاله واکسن کووایران برکت نیز شده بود که فرآیند کار ما را با تاخیر روبرو کرد اما با تمام توان، این مقاله را ارائه کردیم و امروز این مقاله منتشر شد.

عضو هیات علمی انستیتو پاستور ایران تصریح کرد: خوشبختانه مقاله فاز بالینی انسانی نیز در مرحله پذیرش و انتشار است و پرونده واکسن کووایران برکت برای اخذ تاییدیه های لازم به سازمان جهانی بهداشت ارسال شده و در حال بررسی است.

دکتر عبدلی خاطرنشان کرد: مقاله پیش بالینی واکسن کووایران برکت در مجله Reviews in Medical Virology که توسط انتشارات Wileyکه از معروف ترین انتشارات آمریکا است، منتشر شده که از امروز به صورت آنلاین در اختیار علاقه مندان قرار گرفت.

وی ادامه داد: خیلی وقت بود که برای انتشار مقاله پیش بالینی واکسن کووایران برکت اقدام کرده بودیم و ابتدا این مقاله را به صورت پیش چاپ یا Pre-Print چاپ کردیم و بعد از ارسال به برخی مجلات معتبر، برخی بهانه های جانبدارانه مطرح شد اما مقاله پیش بالینی که در مجله Reviews in Medical Virology منتشر شد در دو مرحله داوری شد و پس از بررسی ها و داوری، سردبیر این مجله عنوان کرد که به دلیل کامل و جامع بودن مقاله، آن را منتشر کرد.

فناور و سازنده واکسن کووایران برکت تاکید کرد: داوری مقاله فاز یک و دو کارآزمایی بالینی واکسن کووایران برکت، انجام شده و به زودی پذیرفته و منتشر خواهد شد و مقاله فاز سه کارآزمایی بالینی نیز در حال آماده شدن است که امیدواریم در یک مجله معتبر منتشر شود.

دکتر عبدلی یادآور شد: برخی افراد در مسیر انتشار مقاله واکسن کووایران برکت، شیطنت هایی کردند که البته مختص ایران هم نیست اما باید از تمام ایرانی ها در سراسر دنیا برای ارتقای سلامت و پیشرفت ایران استفاده کنیم. خوشبختانه خیلی از دانشمندان و محققان ایرانی در داخل و خارج از کشور در ترغیب مردم به واکسیناسیون و آگاهی رسانی به جامعه، کمک های زیادی کردند که از همه آنها تشکر می کنیم.