محققان انگلیسی می گویند؛

ارتباط کم خوری در اوایل زندگی با قدرت باروری بهتر در سنین بالاتر

تحقیقات جدید نشان می دهد که چگونه تغییر از یک رژیم غذایی محدود به خوردن هر اندازه غذایی که دوست دارید می تواند برای تولیدمثل در سنین بالاتر مفید باشد.
ارتباط کم خوری در اوایل زندگی با قدرت باروری بهتر در سنین بالاتر | بیمارستان سیدالشهداء یزد

به گزارش خبرنگار مهر به نقل از ساینس دیلی، محققان دانشگاه ایست آنجلیا انگلیس عادات غذا خوردن و جفت گیری مگس میوه را مورد مطالعه قرار دادند. آنها دریافتند مگس هایی که از رژیم غذایی محدود به غذای نامحدود تغییر رویه دادند، شروع به جفت گیری و تولیدمثل بیشتری کردند.

آنها دریافتند پشه های ماده ای که در طول زندگی خود غذای کمتری مصرف می کردند، عمر طولانی تری داشتند، با این حال آنها به خوبی همتایان خود که تغذیه بهتری داشتند، تولیدمثل نمی کردند.

اما آنهایی که از رژیم غذایی محدود به رژیم غذایی نامحدود روی آوردند، شروع به جفت گیری و تولیدمثل بیشتری کردند. این مگس‌ها سه برابر بیشتر از مگس‌هایی که با رژیم غذایی محدود نگهداری می‌شدند، تولیدمثل کردند.

دکتر «زاهدا سلطانووا»، محقق ارشد مطالعه، گفت: «محدودیت رژیم غذایی با عمر طولانی تر و سلامت بهتر در بسیاری از موجودات از جمله انسان مرتبط است.»

این تیم تأثیر محدودیت های غذایی در اوایل زندگی را بر بقا، رفتار جفت گیری و تولیدمثل در مگس های میوه بررسی کردند.

در حالی که به برخی از آنها غذای کافی داده شد، برخی دیگر تحت رژیم غذایی محدودی قرار گرفتند که فقط ۴۰ درصد از مخمر مصرف معمول آنها را داشت.

گروه سوم در اوایل زندگی تحت یک رژیم غذایی محدود قرار گرفتند و به دنبال آن به آنها اجازه داده شد تا هر اندازه که دوست دارند غذا بخورند.

دکتر سلطانووا گفت: «محدودیت غذایی به طور کلی با سلامتی بهتر و کاهش تولید مثل همراه است.»

وی در ادامه افزود: «با این حال، زمانی که مگس‌های ما از رژیم غذایی محدود به رژیم غذایی معمولی تغییر وضعیت دادند، شروع به جفت‌گیری و تولیدمثل بیشتر کردند، در حالی که بقای آن‌ها شبیه به ماده‌هایی شد که کامل تغذیه شده بودند.»

این نتایج در مگس‌های میوه نشان می‌دهد که ماده‌ها زمانی که غذای کمی می‌خورند تولیدمثل کمی می‌کنند، اما سلامت باروری خود را حفظ می‌کنند و زمانی که در اواخر عمر غذای نامحدودی می‌خورند، بلافاصله شروع به تولیدمثل بیشتر می‌کنند.