مطالعات نشان می دهد؛

ارتباط خواب ناکافی نوجوان و مصرف قند بیشتر در طول سال تحصیلی

نتایج تحقیقات نشان داد نوجوانانی که خواب کمی داشتند، تمایل زیادی به مصرف غذاهای داشتند که قند خون را سریع افزایش می‌دهد.
خواب

به گزارش خبرنگار مهر به نقل از ساینس دیلی، خواب برای همه افراد حیاتی است، اما به ویژه برای نوجوانان مهم است، زیرا بدن آنها در طول سال‌های شکل گیری خود رشد قابل توجهی می‌کند. متأسفانه بیشتر نوجوانان به اندازه کافی نمی‌خوابند. داده‌های تحقیقاتی نشان می‌دهد که ۷۳ درصد از دانش آموزان دبیرستانی کمتر از ۸ تا ۱۰ ساعت توصیه شده در شب می‌خوابند.

تحقیقات قبلی کمبود خواب را با افزایش خطر ابتلاء به سلامت روان ضعیف، عملکرد ضعیف تحصیلی و مشکلات رفتاری مرتبط دانسته است.

اما تحقیقات جدید مرکز پزشکی بیمارستان کودکان سینسیناتی آمریکا نشان می‌دهد که خواب ناکافی خطر افزایش وزن و سایر بیماری‌های قلبی متابولیک را در بین نوجوانان افزایش می‌دهد، زیرا نوجوانان وقتی کمتر می‌خوابند، عادات غذایی بدتری دارند.

دکتر «کارا دوراسیو»، سرپرست تیم تحقیق، می‌گوید: «کم خوابیدن، خطر مصرف کربوهیدرات‌ها و قندهای افزودنی بیشتر و نوشیدن نوشیدنی‌های شیرین بیشتر را برای نوجوانان نسبت به زمانی که خواب سالمی دارند، افزایش می‌دهد.»

این تحقیق، الگوهای خواب و غذا خوردن ۹۳ نوجوان را در دو وضعیت خواب مورد تجزیه و تحلیل قرار داده است: شش ساعت و نیم خواب هر شب به مدت یک هفته (خواب کوتاه) و نه و نیم ساعت خواب هر شب برای یک هفته دیگر (خواب سالم). محققان میزان کالری دریافتی، محتوای درشت مغذی‌ها، انواع غذا و بار گلوکزی غذاهای مصرف شده توسط نوجوانان را اندازه گیری کردند.

نتایج نشان داد نوجوانانی که خواب کوتاهی داشتند، در مقایسه با زمانی که خواب سالم داشتند، غذاهای بیشتری مصرف می‌کردند که احتمالاً قند خون را سریع افزایش می‌داد، خوراکی‌هایی مانند مواد غذایی پُر کربوهیدرات و قند افزودنی یا نوشیدنی‌های شیرین. این تغییرات عمدتاً در اواخر عصر (بعد از ساعت ۹:۰۰ شب) رخ داد. نوجوانانی که خواب کوتاهی داشتند، در مقایسه با زمان دارای خواب سالم، میوه و سبزیجات کمتری در طول روز مصرف کردند.

دوراسیو می‌گوید: «نکته جالب این است که خواب کمتر باعث نمی‌شود نوجوانان بیشتر از همسالان خود غذا بخورند، بلکه هر دو گروه تقریباً مقادیر یکسانی کالری از غذا مصرف می‌کردند. اما خواب کمتر باعث می‌شد نوجوانان غذای ناخواسته بیشتری بخورند.»

وی در ادامه افزود: «ما گمان می‌کنیم که نوجوانان خسته به دنبال انفجارهای سریع انرژی هستند تا آنها را تا زمانی که بتوانند به رختخواب بروند سرپا نگه دارد، بنابراین آنها به دنبال غذاهایی هستند که کربوهیدرات و قندهای افزودنی بالایی دارند.»

این تحقیق نشان داد که نوجوانان دارای خواب کوتاه روزانه ۱۲ گرم قند بیشتری مصرف می‌کنند. از آنجایی که اکثر نوجوانان در طول ۱۸۰ شب سال تحصیلی خواب کافی ندارند، ۱۲ گرم شکر اضافه در روز می‌تواند منجر به مصرف بیش از ۲ کیلوگرم شکر اضافی در سال شود.