آیا نخ دندان مانع از پوسیدگی دندان‌ها می‌شود؟

جلوگیری از پوسیدگی دندان‌ها با نخ دندان به طور علمی ثابت نشده با این حال نباید نخ کشیدن دندان‌ها را کنار گذاشت.
آیا نخ دندان مانع از پوسیدگی دندان‌ها می‌شود؟ | بیمارستان سیدالشهداء یزد

به گزارش شبکه خبری تهران نیوز، دندان‌پزشکان همواره توصیه می‌کنند که علاوه‌بر مسواک زدن به نخ کشیدن دندان‌ها نیز بپردازیم. نخ کشیدن دندان‌ها کار معقولی به نظر می‌رسد، کمتر شدن جرم میان دندان‌ها خطر پوسیدگی آنها را نیز کاهش می‌دهد. با این حال شواهد علمی کمی وجود دارد که مفید بودن نخ کشیدن دندان را نشان بدهد چراکه هرگز در یک کارآزمایی بالینی بزرگ مورد آزمایش قرار نگرفته است.

مطالعاتی در مقیاس کوچک در این خصوص انجام شده که نتایج برخی از آنها نشان می‌دهد نخ کشیدن دندان‌ها به مبارزه با بیماری‌های مرتبط به لثه کمک می‌کند. با این حال هیچ مدرک قانع‌کننده‌ای دال بر این که نخ دندان باعث توقف پوسیدگی دندان می‌شود، وجود ندارد. البته این امر بدین معنا نیست که نخ کشیدن دندان‌ها کار بیهوده‌ای است.

بیماری‌های لثه یکی از دلایل اصلی از دست دادن دندان است و همانطور که گفته شد نخ دندان می‌تواند روند پیشروی این بیماری‌ها را تا حدی کاهش دهد. از سوی دیگر تنها به این دلیل که محققان تاکنون نتوانسته‌اند دلیل قانع‌کننده‌ای پیدا کنند به این معنا نیست که نخ دندان نمی‌تواند از پوسیدگی دندان جلوگیری کند. نبود شواهد به این معنی نیست که هیچ تاثیری وجود ندارد.