عضو هیأت علمی دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی؛

آثار اجتماعی پاندمی کرونا تا سال ها باقی خواهد ماند

عضو هیات علمی دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی، گفت: شاید پاندمی کووید ۱۹ در سال ۲۰۲۲ از شرایط فعلی خارج شود، اما اثرات اجتماعی آن تا سال ها باقی خواهد ماند.
کرونا

به گزارش خبرگزاری مهر، مهرداد فرخی دبیر علمی اولین کنگره ملی «رصد اجتماعی پاندمی کووید ۱۹»، به برگزاری این کنگره ملی در روزهای یکشنبه و دوشنبه ۱۹ و ۲۰ دی ماه ۱۴۰۰ در دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی و همچنین در فضای مجازی اشاره کرد و افزود: با توجه به اهمیت پیامدهای اجتماعی پاندمی کرونا، برگزاری این کنگره ملی ضروری بود تا نتایج و شواهد علمی به دست آمده از پژوهش‌های رصدخانه اجتماعی کووید ۱۹، دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی، و سایر دانشگاه‌های کشور، به اشتراک گذاشته شود و ضمن استفاده مردم و متخصصان، سیاستگذاران و برنامه ریزان کشور بتوانند این مباحث علمی را در مدیریت پاندمی کرونا به کار بگیرند.

فرخی افزود: اثرات اجتماعی پاندمی کووید ۱۹ همچون مسائل مربوط به سلامت اجتماعی و روانی، بحث نابرابری‌ها، مشکلات اقتصادی و…، که می‌توانند به طور غیر مستقیم روی سلامتی جامعه تأثیرگذار باشند، در این کنگره مطرح خواهد شد.

وی به عنوان مثال، بحث مربوط به گروه‌های آسیب پذیر را مطرح کرد و اظهار داشت: زمانی که در خصوص پیامدهای اجتماعی پاندمی صحبت می‌شود، جمعیت‌های خاص و در معرض خطر را در تمام دنیا فقط شامل افرادی دانستند که دارای بیماری‌های زمینه‌ای، بیماری‌های قلبی عروقی و یا دچار چاقی باشند، در صورتی که تحقیقات نشان داده است، افرادی نیز در همه کشورها زندگی می‌کنند که به دلیل حضور در گروه‌های خاص اجتماعی، می‌توانند بیشتر از افرادی که بیماری زمینه‌ای دارند، در معرض خطر باشند.

این استاد دانشگاه افزود: در واقع در بررسی جمعیت‌های در معرض خطر، افرادی که کار روزمزد دارند، افرادی که مجبور به استفاده از مترو در ترددهای شهری هستند، افرادی که به دلیل نوع کار و حرفه خود، در محیط‌های شلوغ اشتغال دارند و یا در مناطق پرازدحام و با تراکم جمعیتی بالا، ساکن هستند، نادیده گرفته شدند، در صورتی که این افراد، شاید از افراد دیابتی، بیشتر در معرض خطر باشند و باید در جمعیت گروه‌های آسیب پذیر و در معرض خطر قرار بگیرند.

وی همچنین ادامه داد: ما اگر بخواهیم ریسک ناشی از مخاطره را تعریف کنیم، این ریسک تابعی از خود مخاطره، میزان مواجهه و آسیب پذیری است. در صورتی که ما در دوران شیوع کرونا، فقط آسیب پذیری فیزیکی و پزشکی را در نظر گرفتیم و مواجهه با خطر، نادیده گرفته شد. و با انجام مطالعات در ایران و جهان، مشخص شد، گروه‌های جمعیتی که در طبقات اجتماعی و اقتصادی پایین‌تری هستند، بیشترین سهم را در جمعیت مبتلایان به کرونا و همچنین مبتلایان به نوع شدید بیماری دارند، ضمن آنکه، مرگ و میر در میان آنان، بیشتر از طبقات اجتماعی و اقتصادی بالای جامعه است، که اولین کنگره رصد اجتماعی کووید ۱۹ می‌خواهد به این موضوعات توجه کند.

فرخی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه چقدر دولت‌ها از مطالعات مربوط به حوزه اجتماعی کووید، در مدیریت پاندمی استفاده کردند، گفت: یکی از مشکلاتی که در حوزه پیامدهای اجتماعی کووید مطرح بوده است، نداشتن شواهد علمی برای این حوزه است، مثلاً پیامدهای ناشی از نابرابری‌ها و یا در معرض خطر بودن طبقات پایین اجتماعی، در ابتدای دوران کرونا، نه در ایران و نه در جهان، دارای شواهد علمی نبود و به آن توجه نشده بود ولی بعد از مدتی، با تحقیقاتی که انجام شد، به این نتایج رسیدند.

وی تصریح کرد: بر همین اساس، هدف رصدخانه اجتماعی کووید ۱۹، تولید شواهد علمی در این حوزه بوده و طی حدود ۹ ماه که از تأسیس رصدخانه می‌گذرد، چندین مطالعه مقطعی انجام شده که مورد استفاده دولتمردان قرار گرفت و یک مطالعه کهورت، طراحی شده و در حال اجراست.

فرخی همچنین به اثرات اجتماعی پاندمی کووید ۱۹ پس از پایان دوران بیماری اشاره کرد و افزود: شاید پاندمی کرونا در سال میلادی ۲۰۲۲، از شرایط فعلی خارج بشود و دیگر این معضلات امروزی که از نظر پزشکی داریم، نداشته باشیم، اما اثرات اجتماعی آن، سال‌ها در جامعه باقی می‌ماند که لازم است، دولت‌ها و حکومت‌ها در زمینه مدیریت این اثرات حتماً برنامه داشته باشند و تلاش کنند تا این اثرات را کاهش بدهند.