گسترش بیماری‌های غیرواگیر به دنبال سبک زندگی نامناسب

رئیس سیزدهمین همایش بین‌المللی غدد درون ریز و متابولیسم، گفت: بیش از ۴۰ درصد ایرانیان پوکی استخوان دارند که در ۱۰ تا ۱۵ درصد موارد منجر به شکستگی و بی‌حرکتی می‌شود.

دکتر فریدون عزیزی روز چهارشنبه در مراسم گشایش مجازی سیزدهمین همایش بین المللی غدد و متابولیسم، گفت: پوکی استخوان به معنی کاهش تراکم استخوان است که به دنبال آن قدرت و استحکام استخوان کم شده و تحت این شرایط استخوان در معرض آسیب و شکستگی قرار می‌گیرد.

وی افزود: پوکی استخوان معمولا به تدریج پیشرفت می‌کند و در ابتدا، هیچ علامتی از خود بروز نمی‌دهد تا وقتی که شکستگی ایجاد شود. این بیماری می‌تواند در هر استخوانی از بدن ایجاد شود و شکستگی ناشی از آن، دراستخوان‌های ستون مهره‌ها، لگن و ران بیشتر دیده می‌شود.

عزیزی با بیان اینکه زنان بعد از یائسگی بیشتر در معرض ابتلا به پوکی استخوان قرار می گیرند، تصریح کرد: نداشتن تحرک بدنی مناسب و کافی، کمبود مواد معدنی مانند کلسیم، پروتئین و ویتامین دی و بیماری‌هایی مانند پرکاری تیروئید، دیابت در بروز پوکی استخوان نقش دارند.

رئیس مرکز غدد و متابولیسم کشور، ادامه داد: در رژیم‌های غذایی نامناسب افراد دچار کمبود مواد معدنی می شوند و بدن این کمبودها را از بافت‌های استخوانی تامین می‌کند و این روند، در طول زمان باعث فقر استخوان‌ها و در نتیجه پوکی استخوان خواهد شد.

به گفته عزیزی، دیابت از بیماری‌های قرن ۲۱ به شمار می‌رود و اکنون ۱۱ درصد جمعیت کشور دچار دیابت بوده و به عبارتی دیگر در افراد بالای ۶۰ سال از سه نفر، ۲ نفر به این بیماری مبتلا هستند.

وی افزود: درصد ابتلا به تیروئید پر کار و کم کار نیز در میان مردم افزایش یافته و این بیماری به علت عدم شیوه زندگی سالم باعث شده شیوع این بیماری رو به افزایش باشد.

این استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، تصریح کرد: چاقی نیز رو به افزایش است و کرونا در طی دو سال اخیر این بیماری را تشدید کرده است، این عارضه در کودکان به دلیل کم تحرکی و نداشتن فعالیت بدنی مناسب رو به گسترش است.

عزیزی خاطرنشان کرد: مصرف زیاد غذاهای آماده فست و فود باعث افزایش روند چاق شدن افراد بویژه چاقی شکمی شده که می‌تواند باعث بروز بیماری‌های غیرواگیر مانند قلبی و عروقی و دیابت شود.

همایش بین المللی غدد و متابولیسم در روزهای ۱۹ تا ۲۱ آبان که به صورت آنلاین با حضور اساتید برجسته از کشورهای اروپایی و آمریکایی برگزار می شود و این کنگره با بررسی دستاوردهای روز درمانی اختلالات آندوکرین به ویژه در زمینه تیروئید، بارداری، دیابت و چاقی است که در ارتقای دانش پزشکان و ارتقای کیفیت مراقبت از بیماران قطعا موثر و حائز اهمیت خواهد بود.

بنابراعلام پژوهشگاه غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، سیستم اندوکرین از شبکه هایی از غدد در بدن تشکیل شده که هورمون مورد نیاز برای تعامل سلول ها را تولید می کنند. این غدد تقریبا مسولیت تمام سلول، اندام و عملکردهای بدن را برعهده دارند، اگر سیستم اندوکرین سالم نباشد، افراد هنگام بلوغ، بارداری یا کنترل اضطراب به مشکل برمی خورند و همچنین ممکن است سریعا چاق شوند، استخوان هایشان ضعیف شود یا انرژی پایینی داشته باشند.