مکانیزم ایجاد بیماری‌های قلبی بر اثر التهاب شناسایی شد

محققان با مطالعه روی گلبول‌های سفید خون توانستند مکانیزمی را شناسایی کنند که در آن التهاب منجر به بروز بیماری‌های قلبی می‌شود.
قلب

از پایگاه خبری هلث، در افراد مبتلا به بیماری‌های قلبی، تعداد گلبول‌های سفید خون بیشتر از سایرین است. بسیاری از این سلول‌ها پس از تولید در مغز استخوان و حرکت در جریان خون وارد پلاک‌هایی می‌شوند که محل تجمع چربی، کلسترول و سایر ترکیبات در رگ‌های خونی هستند؛ اما تاکنون علت افزایش تولید این سلول‌ها درمغز استخوان بیماران قلبی مشخص نشده است.

اکنون محققان با آزمایش روی مغز استخوان موش‌ها و انسان دریافتند فشار خون بالا، تصلب شرایین و حمله قلبی می‌تواند موجب تغییر در رگ‌های خونی شود. همچنین این رخدادها می‌توانند موجب تغییر ساختار و عملکرد رگ‌های خونی در مغز استخوان شوند. در نتیجه این تغییرات میزان تولید گلبول‌های سفید در مغز استخوان نیز دستخوش تغییر می‌شود. در نتیجه تعداد گلبول‌های سفید در بدن افزایش می‌یابد که با عنوان لکوسیتوز شناخته می‌شود. لکوسیتوز موجب بروز التهاب در اندام‌های مختلف از جمله رگ‌ها و قلب می‌شود.

به گفته محققان بر اساس نتایج این تحقیقات می‌توان راهکارهای جدید برای کاهش تولید گلبول‌های سفید به میزان طبیعی و در نتیجه کاهش پلاک‌های ملتهب در بدن شناسایی کرد.

گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Nature Cardiovascular Research منتشر شده است.