محققان می گویند؛

تاثیر پاندمی کووید ۱۹ بر کاهش حملات قلبی

یک مطالعه جدید نشان می‌دهد که هوای شهری در طول قرنطینه‌های پاندمی کووید ۱۹ پاک و سالم شده، زیرا روزانه مسافران کمتری به جاده‌ها می‌روند که منجر به یک مزیت غیرمنتظره برای سلامت قلب می شود.
تاثیر پاندمی کووید ۱۹ بر کاهش حملات قلبی | بیمارستان سیدالشهداء یزد

به گزارش خبرنگار مهر به نقل از مدیسن نت، به گفته محققان، به نظر می‌رسد این کاهش در آلودگی هوا با کاهش حملات قلبی در طول دوران قرنطینه مرتبط باشد.

محققان دریافتند به ازای هر ۱۰ میکروگرم در متر مکعب کاهش آلودگی ذرات ریز، تعداد حملات قلبی ۶ درصد کاهش می‌یابد.

«سیدنی آنگ»، محقق ارشد از دانشگاه کالیفرنیا-سانفرانسیسکو، گفت: «پیام اصلی تحقیقات ما این است که تلاش برای کاهش آلودگی محیط می‌تواند از شدیدترین نوع حملات قلبی جلوگیری کند. ما امیدواریم که این امر انگیزه بیشتری برای افزایش تلاش‌های بهداشت عمومی با هدف کاهش آلودگی هوا ایجاد کند.»

به گفته آنگ، «تحقیقات قبلی کاهش آلودگی ذرات ریز را در زمانی که مردم در طول قرنطینه در خانه می‌ماندند، نشان داده بود.»

تیم تحقیق برای اینکه ببیند چگونه هوای پاک‌تر ممکن است سلامت را بهبود بخشد، از داده‌های فدرال برای مقایسه فراوانی حملات قلبی با کیفیت هوا در مناطق مختلف ایالات متحده استفاده کرد.

نتایج نشان داد که یک رابطه مستقیم بین این دو وجود دارد. نزدیک به ۶۱۰۰۰ حمله قلبی از ژانویه تا آوریل ۲۰۲۰ رخ داده است، و پس از آن با تمیزتر شدن هوا در مناطق خاصی از کشور، تعداد حملات قلبی کاهش یافته است.

مطالعات نشان می‌دهد نفس کشیدن این ذرات ریز آلودگی هوا با افزایش التهاب، ریتم نامنظم قلب و خون غلیظ‌تر مرتبط هستند.

به گفته آنگ، «همه اینها نشان دهنده راه‌هایی هستند که هوای بد می‌تواند منجر به حملات قلبی شود، به همین دلیل است که ما فکر می‌کنیم بهبود کیفیت هوا می‌تواند منجر به حملات قلبی کمتر شود.»