در سمینار پزشکی ورزش‌های زمستانی مطرح شد؛

شایع ترین آسیب های ورزش های زمستانی/بیماری ارتفاع چیست

شایع‌ترین آسیب دیدگی‌های ورزشکاران رشته های زمستانی، در نخستین سمینار بین‌المللی پزشکی ورزش‌های زمستانی مورد بحث و بررسی قرار گرفت.
زمستانی

به گزارش خبرگزاری مهر، شایع‌ترین آسیب دیدگی‌ها اسکی‌بازان و ورزشکاران اسنوبرد، در نخستین سمینار بین‌المللی پزشکی ورزش‌های زمستانی مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

مرتضی خدایی استاد ایرانی دانشگاه کلورادو آمریکا در نخستین سمینار بین المللی پزشکی ورزش‌های زمستانی در خصوص آسیب در ورزش اسکی که روز دوشنبه ۲۰ دی ماه ۱۴۰۰ در تهران در برگزار شد، اظهار داشت: فاکتورهای محیطی تأثیر زیادی در ایجاد آسیب‌ها دارد که شامل اشعه ماورا بنفش، ریزش بهمن، بیماری‌های ارتفاع و در نهایت سرمازدگی را در بر می‌گیرد.

وی ادامه داد: در ایالت کلورادو که بنده در آن فعالیت می‌کنم در برخی فصول رعد و برق زیاد رخ می‌دهد کما اینکه ایستگاه‌های هواشناسی پیش بینی می‌کنند، ولی باید مراقبین پیست‌های اسکی، دقت لازم را داشته باشند. همچنین وقتی افراد نتوانند جلوی خود را خوب مشاهده کنند امکان برخورد با دیگر اسکی بازان وجود دارد.

این متخصص پزشکی ورزشی تصریح کرد: در زمستان، اشعه ماورا بنفش باعث سوختگی می‌شود و با وجود اینکه بدن اسکی باز پوشیده است ولی صورت آنها پوشیده نیست و باعث سوختگی می‌شود و در دراز مدت باعث سرطان پوست می‌شود که باید ورزشکاران از پمادهای مخصوص استفاده کنند و در مجموعه صدمات چشم بر اساس ارتفاع کوه رخ می‌دهد.

وی در خصوص خطرات و آسیب‌های ریزش بهمن، افزود: ریزش بهمن در مسیرهای اسکی احتمال آن کمتر است ولی در مواقعی که برف زیاد آمده باشد، احتمال وقوع بهمن وجود دارد و صدمات بر اثر بهمن باعث شکستگی می‌شود و به دلیل ریزش بهمن کمبود اکسیژن نیز وجود دارد. در ایالت کلرادو سالانه بیش از ۵ نفر به دلیل ریزش بهمن جان خود را از دست می‌دهند.

خدایی با اشاره به اینکه اگر لباس افراد خیس باشد درصد سرمازدگی آنها بیشتر خواهد شد، گفت: در مواجهه با این افراد باید لباس‌های آنها گرم شود و به آرامی در مرحله نخست لباس‌ها از بدن فرد درآورده شود.

وی در خصوص بیماری ارتفاع گفت: این بیماری در زیر ارتفاع ۲۵۰۰ متر رخ نمی‌دهد ولی افرادی که سابقه این بیماری دارند احتمال وقوع این بیماری در آنها بیشتر است و افراد باید برای رسیدن به ارتفاع بالاتر از قبل خود را آماده کنند.

خدایی تصریح کرد: سرعت رسیدن به ارتفاع بالا و مقدار زمان ماندن در ارتفاع بالا و در نهایت مقدار رسیدن آب به بدن در حوزه بیماری ارتفاع بسیار مهم است. علائم این بیماری نیز بیشتر سردرد است و باید مربیان باید دستگاه «پالس اکسی متر» همراه خود داشته باشند. همچنین از علائم دیگر این بیماری جمع شدن آب در ریه و تنگی تنفس است.

وی درباره زمان برگزاری تورنمنت‌ها نیز عنوان کرد: درجه هوا و شدت باد و امکانات پزشکی برای برگزاری تورنمنت‌ها بسیار مهم است و باید در این زمینه پروتکل‌های مربوطه وجود داشته باشد، همچنین در آمریکا نوشتن نکات پزشکی بسیار اهمیت دارد زیرا برای درمان بیمار کمک بسیاری می‌کند.

بیشترین زمان آسیب دیدگی اسکی بازان

جراح ستون فقرات نیز در این سمینار عنوان کرد: میزان آسیب در ورزشکاران اسکی در ناحیه ستون فقرات زیاد نیست و درصد آسیب در هر یک هزار نفر در حدود یک در هزار درصد است، و وقتی در فعالیت اسکی بازان هر چقدر سرعت بیشتر می‌شود میزان آسیب گردن نیز افزایش می‌یابد ولی در ورزشکاران اسنوربرد میزان آسیب‌های ستون فقرات آنها با اسکی بازان متفاوت است.

مهم ترین آسیب های ورزش های زمستانی/بیماری ارتفاع چیست

علیرضا بصام پور ادامه داد: در هر کشوری نیز میزان آسیب ورزشکاران اسکی متفاوت است مثلاً ناحیه آسیب ورزشکاران اسکی در ژاپن با اروپا و ایران متفاوت است.

وی درباره راهکارهای جلوگیری از آسیب‌های ستون فقرات در ورزش اسکی گفت: ورزشکار باید سرعت خود را کم کند و سرعت مطمئن داشته باشد. همچنین از مصرف موادی که باعث ناتوانی در کنترل شود پرهیز کند.

بصام پور ادامه داد: اسکی باز نباید خسته باشد، زیرا بیشترین زمان آسیب دیدگی این ورزشکاران در ساعات بعدازظهر است. همچنین از کارهای هیجانی خودداری کند و از وسایل و تجهیزات مناسب استفاده کند.

این فوق تخصص ستون فقرات تصریح کرد: ورزشکاران اسکی باید از گوش دادن موسیقی در حین اسکی پرهیز کنند و گوش دادن موزیک با هدفون ممنوع است. همچنین گذاشتن کلاه مهم است کما اینکه برخی تجهیزات در اسکی حتی آسیب‌های ستون فقرات را بیشتر می‌کند ولی برای اسنوبردها استفاده از این تجهیزات ضروری است.

بصام پور با اشاره به اینکه ورزشکاران اسنوبرد بیشتر به عقب می‌افتند، ادامه داد: اسنوبرد بعد از فوتبال آمریکایی به عنوان خطرناک‌ترین ورزش لقب گرفته است و آسیب خونریزی‌های داخل استخوانی و شکستگی این ورزشکاران نسبت به یک اسکی باز بیشتر است.

وی افزود: در مقالات علمی آمار بیرون زدن دیسک کمر در ورزش اسکی نسبت به آمار دیسک کمر در بین مردم جامعه به هیچ عنوان آمار بیشتری نیست.

بصام پور خاطرنشان کرد: ورزشکاران اسنوبرد نسبت به ورزشکاران اسکی بیشتر در ناحیه مچ پا و کمر دچار آسیب می‌شوند.

شایع‌ترین درد اسکی بازان در ناحیه کمر است

رئیس انجمن علمی پزشکی ورزشی ایران در این سمینار در خصوص کمردرد در ورزش‌های زمستانی عنوان کرد: بیشترین کمردرد گزارش شده در حوزه ورزش اسکی، مربوط به کشور نروژ است، که احتمالاً تحت تأثیر نوع خاص اسکی متداول در این کشور است. همچنین کمر درد در ورزش‌های رزمی و قایق رانی نیز رایج است ولی در مجموع بیش از نیمی از ورزشکاران اسکی در هر سال دچار کمردرد می‌شوند.

رامین کردی با اشاره به اینکه ۲۰ درصد آسیب در اسکی مربوط به کمر است، گفت: شایع‌ترین درد در اسکی بازان در ناحیه کمر است و کمردرد در ورزشکاران حرفه‌ای به نسبت زیاد است. ولی این در شرایطی است که بیشتر مردم در تهران بالغ بر ۳۷ درصد و در کل ایران بالغ بر ۲۷ درصد نیز دچار کمردرد هستند.

وی با اشاره به اینکه میزان کمردرد ورزشکاران اسکی ۱.۵ تا دو برابر بیشتر از مردم عادی است، افزود: در اسکی به مانند رانندگی به دلیل تکان‌های زیاد باعث آسیب به ستون‌های فقرات می‌شود که در این زمینه تجهیزاتی برای جلوگیری از این آسیب‌ها وجود دارد.

این متخصص پزشکی ورزشی تصریح کرد: انواع کمردردها شامل دردهای مزمن کمر، زیر کمر، آرتروز، شکستگی‌ها، تنگی نخاع و دیسک است و صرفاً برآمدگی دیسک علت کمردرد نیست، زیرا اگر از افراد بدون کمردرد جامعه (MRI) گرفته شود نیز ۲۰ درصد مشکلات دیسک بدون علامت دارند.

کردی ادامه داد: درمان‌ها در ستون فقرات دارای چهار مرحله است، که نخست دارو و استراحت است، دوم- درمان‌های غیرتهاجمی مانند ورزش درمانی، فیزیوتراپی و طب سوزنی، و در مرحله بعدی درمان‌های کم‌تهاجمی و در نهایت درمان‌های جراحی باید صورت پذیرد.

وی خاطرنشان کرد: برای پیشگیری، تشخیص و درمان بسیار اهمیت دارد، همچنین تکنیک و تجهیزات ورزشی نیز برای پیشگیری از آسیب‌ها بسیار مهم است.

درمان مناسب زمان برگشت به ورزش را کوتاه می‌کند

دبیر اجرایی نخستین سمینار بین المللی پزشکی ورزش‌های زمستانی نیز با اشاره به اینکه شکستگی‌های اندام‌های فوقانی در اسنوبرد بیشتر از اسکی است، آسیب ورزشکاران اسنوبرد در حال تغییر است مثلاً در گذشته آسیب مچ دست بیشتر بود ولی امروزه آسیب‌های شانه بیشتر شده است.

مجید انصاری با اشاره به اینکه دررفتگی‌های شانه در بین ورزشکاران آمار بیشتری پیدا کرده است، افزود: برای جلوگیری شکستگی ساعد در دستکش‌های مخصوص ورزشکاران، ابزار و تجهیزات ایمنی به کار گرفته شده است.

وی گفت: ۹۰ درصد کسانی که دچار آسیب ناحیه دست می‌شوند افرادی هستند که از این تجهیزات استفاده نکردند.

همچنین در نخستین سمینار بین المللی پزشکی ورزش‌های زمستانی دکتر لورن پیرپونت دکترای اپیدمیولوژی و استادیار دانشگاه یوتای آمریکا، و دکتر الکس ویدال رئیس انجمن پزشکی ورزش‌های زمستانی اروپا و متخصص ارتوپدی از اسپانیا به سخنرانی تخصصی در خصوص مباحث پزشکی ورزش‌های زمستانی پرداختند.

در این راستا هاله دادگستر عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران و دبیر علمی نخستین سمینار بین المللی پزشکی ورزش‌های زمستانی در تشریح روند برگزاری این سمینار عنوان کرد: نخستین سمینار بین المللی پزشکی ورزش‌های زمستانی فرصت مناسبی برای نشان دادن پتانسیل ایران در این حوزه ورزشی است.

پزشکی ورزش‌های زمستانی شامل پیشگیری، درمان و توان‌بخشی آسیب‌ها، بهبود عملکرد ورزشکاران و تسریع بازگشت ورزشکاران به این رشته‌ها با حفظ توانایی‌های آنان است. همچنین مبنای علوم پزشکی، پیشگیری است و در این رویکرد پیشگیری محور، اثبات شده است که آموزش مؤثرترین نقش را در کاهش بار بیماری و آسیب در ورزش‌های زمستانی دارد.

در این سمینار متخصصان رشته‌های مرتبط پزشکی شامل ارتوپدی، پزشکی ورزشی، طب اورژانس، چشم‌پزشکی، تغذیه ورزشی و روان‌شناسی ورزشی، در این سمینار به ارائه مطلب می‌پردازند تا پزشکان و مربیان از آخرین اطلاعات مربوط به آسیب و بیماری‌ها آگاهی یابند و با راه حل‌های درمانی رایج آشنا شوند.

این سمینار برای پزشکان دارای ۳ امتیاز بازآموزی است.