محققان می گویند؛

حفاظت از پوست در مقابل نورخورشید موجب تضعیف استخوان ها نمی شود

اکثر مردم می دانند که ویتامین D منبع خورشید برای استخوان ها مفید است. اما آیا دوری از نور خورشید برای کاهش خطر سرطان پوست می تواند موجب تضعیف استخوان ها شود؟
حفاظت از پوست در مقابل نورخورشید موجب تضعیف استخوان ها نمی شود | بیمارستان سیدالشهداء یزد

به گزارش خبرنگار مهر به نقل از مدیسن نت، پژوهشگران دریافتند رفتار «محافظت‌کننده در برابر آفتاب» از طریق پوشیدن آستین‌های بلند، رفتن به زیر سایه یا استفاده از کرم‌های ضد آفتاب، با کاهش تراکم استخوان یا افزایش خطر شکستگی ناشی از پوکی استخوان مرتبط نبود.

به گفته محققان: «مهم است که بیماران درک کنند محافظت مناسب در برابر آفتاب، آنها را بیشتر در معرض خطر پوکی استخوان قرار نمی‌دهد و برای جلوگیری از سرطان‌های پوستی تهدیدکننده جان مانند ملانوم بدخیم مهم است.»

محققان کلینیک مایو مینه سوتا آمریکا، داده‌های دولت فدرال را در مورد بیش از ۳۴۰۰ بزرگسال آمریکایی با میانگین سنی حدود ۴۰ سال که پرسشنامه‌های را در مورد رفتارهای محافظتی شأن در برابر آفتاب تکمیل کرده بودند، بررسی کردند.

این یافته‌ها نشان داد که تقریباً ۳۲ درصد از شرکت کنندگان گفتند که اغلب به دنبال سایه هستند، حدود ۱۲ درصد گفتند که عمداً آستین بلند می‌پوشیدند و حدود ۲۶ درصد از ضدآفتاب استفاده می‌کردند؛ همه اینها به جلوگیری از سرطان پوست کمک می‌کند.

سپس تیم تحقیق داده‌های مربوط به آزمایش‌های تراکم معدنی استخوان شرکت‌کنندگان در مطالعه و هرگونه سابقه شکستگی استخوان را که ممکن است با پوکی استخوان مرتبط باشد، بررسی کردند.

این مطالعه نتوانست ارتباط معنی داری بین رفتارهای محافظت کننده در برابر نور خورشید و تراکم استخوان پیدا کند و هیچ خطر افزایش شکستگی استخوان ناشی از پوکی استخوان نیز وجود نداشت.

به گفته نویسندگان این مطالعه، یافته‌ها مهم هستند، زیرا این باور که کرم ضد آفتاب موجب کاهش ویتامین D استخوان‌ساز در بدن می‌شود، همچنان رایج است.