تیرکشیدن سر را دست‌کم نگیرید

رئیس انجمن سکته مغزی گفت: دیسک‌های گردنی، برخی عفونت‌های گوش و در افرادی که سابقه میگرن دارند می‌توانند دردهای ناحیه پشت سر و گردن را ایجاد کنند.
سر و گردن

فارس نوشت: رئیس انجمن سکته مغزی گفت: دیسک‌های گردنی، برخی عفونت‌های گوش و در افرادی که سابقه میگرن دارند می‌توانند دردهای ناحیه پشت سر و گردن را ایجاد کنند.

مسعود مهرپور، رئیس انجمن سکته مغزی ایران در پاسخ به این پرسش که «علت تیر کشیدن در ناحیه سر چیست؟»، بیان داشت:دردهای ناگهانی چیزی است که به صورت خیلی کوتاه در قسمت‌های مختلف سر احساس می‌شود و بیشتر در مسیر عصب‌های زیر پوستی مثلا پشت گوش یا پشت سر احساس می شود.

وی ادامه داد: ‌اینها جزو گروه دردهایی هستند که نورالژی بوده و خیلی وقتها عامل خطرناکی پشت آن وجود ندارد و تحریک‌های عصب باعث این دردها می‌شود.

رئیس انجمن سکته مغزی ایران بیان داشت:افرادی به دنبال ابتلا به بیماری زونا که در اثر فعال شدن ویروس آبله مرغان در سنین بالا بوده، فرد دچار ضایعات پوستی در مسیر عصب می‌شود، این دردها را احساس می‌کنند؛ به طوری که بعد از آن نیز می‌تواند دردهای خیلی کوتاه ناگهانی،شدید و غیر تحملی به همراه داشته باشد.

مهرپور یادآور شد:در بیماری زونا و برخی بیماری‌های ویروسی نیز که عصب را تحریک می‌کند و همچنین افراد دچار بیماری‌های سیستم خود ایمنی مثل افرادی که دچار ام اس هستند نیز می‌توانند چنین دردهایی را تجربه کنند.

این استاد بیماری‌های مغز و اعصاب با بیان اینکه بعضی اوقات دیسک‌های گردنی می‌توانند دردهای ناحیه پشت سر و گردن را ایجاد کنند، ابراز داشت:همچنین برخی عفونت‌های گوش و افرادی که سابقه میگرن دارند نیز می‌توانند چنین حالتی را داشته باشند.

وی متذکر شد:در مجموع تحریک بیشتر خود عصب‌های زیر پوست است که این دردها را به وجود می‌آورد و با مُسکن‌های معمولی قابل کنترل نیست؛البته خیلی شایع است و اکثر اینها دردهای غیر اختصاصی است اما اگر ادامه داشت نیاز به بررسی بیشتری دارد یا اگر فرد زمینه این بیماری‌ها را دارد باید با پزشک مشورت کند.